19 декабря 2022 года — Святитель Николай архиеп. Мир Ликийских

18 и 19 декабря 2022 года.
Седмица 28-я по Пятидесятнице.

Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских, чудотворец.

18 и 19 декабря 2022 года. Седмица 28-я по Пятидесятнице. Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских, чудотворец. Проповедь священника Дмитрия Огнева в Свято-Никольском храме (с. Макарово).

Тропарь, глас 4
Пра́вило ве́ры и о́браз кро́тости,/ воздержа́ния учи́теля/ яви́ тя ста́ду твоему́/ я́же веще́й и́стина;/ сего́ ра́ди стяжа́л еси́ смире́нием высо́кая,/ нището́ю бога́тая./ О́тче священнонача́льниче Нико́лае,/ моли́ Христа́ Бо́га// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 3
В Ми́рех, свя́те, священноде́йствитель показа́лся еси́:/ Христо́во бо, преподо́бне, Ева́нгелие испо́лнив,/ положи́л еси́ ду́шу твою́ о лю́дех твои́х/ и спасл еси́ непови́нныя от сме́рти;// сего́ ра́ди освяти́лся еси́, я́ко вели́кий таи́нник Бо́жия благода́ти.

Проповедь священника Дмитрия Огнева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово).
19 декабря 2022 года

18 декабря 2022 года

Евангелие от Луки
(глава 6 стихи 17 — 231)

Церковнославянский   Синодальный
28:17 Изшедъ съ ними, ста на мѣстѣ равнѣ: и народъ ученикъ Его, и множе­с­т­во много людей от­ всея Иудеи и Иерусалима и поморiя Тирска и Сидонска,   И, сойдя с ними, стал Он на ровном месте, и множество учеников Его, и много народа из всей Иудеи и Иерусалима и приморских мест Тирских и Сидонских,
28:18 иже прiидоша послушати Его и исцѣлитися от­ недугъ сво­ихъ, и страждущiи от­ духъ нечистыхъ: и исцѣляхуся.   которые пришли послушать Его и исцелиться от болезней своих, также и страждущие от нечистых духов; и исцелялись.
28:19 И весь народъ иска­ше при­­касатися Ему: яко сила от­ Него исхожда­ше и исцѣляше вся.   И весь народ искал прикасаться к Нему, потому что от Него исходила сила и исцеляла всех.
28:20 И Той воз­ведъ очи Сво­и на ученики Своя, глаголаше: блажени нищiи духомъ: яко ва­ше есть Цар­ст­вiе Божiе.   И Он, возведя очи Свои на учеников Своих, говорил: Блаженны нищие духом, ибо ваше есть Царствие Божие.
28:21 Блажени, алчущiи нынѣ: яко насытитеся. Блажени, плачущiи нынѣ: яко воз­смѣетеся.   Блаженны алчущие ныне, ибо насытитесь. Блаженны плачущие ныне, ибо воссмеетесь.
28:22 Блажени будете, егда воз­ненавидятъ васъ человѣцы, и егда разлучатъ вы, и поносятъ, и пронесутъ имя ва­ше яко зло, Сына Человѣческаго ради.   Блаженны вы, когда возненавидят вас люди и когда отлучат вас, и будут поносить, и пронесут имя ваше, как бесчестное, за Сына Человеческого.
28:23 Возрадуйтеся въ той день и взыграйте: се бо мзда ваша многа на небеси. По симъ бо творяху пророкомъ отцы ихъ.   Возрадуйтесь в тот день и возвеселитесь, ибо велика вам награда на небесах. Так поступали с пророками отцы их.

Апостола Павла послание к евреям
(глава 13 стихи 17 — 21)

Синодальный   Церковнославянский
13:17 Повинуйтесь наставникам вашим и будьте покорны, ибо они неусыпно пекутся о душах ваших, как обязанные дать отчет; чтобы они делали это с радостью, а не воздыхая, ибо это для вас неполезно.   Повинуйтеся наставникомъ вашымъ и покаряйтеся: тiи бо бдятъ о душахъ вашихъ, яко слово воз­дати хотяще: да съ радостiю сiе творятъ, а не воз­дыхающе, нѣсть бо полезно вамъ сiе.
13:18 Молитесь о нас; ибо мы уверены, что имеем добрую совесть, потому что во всем желаем вести себя честно.   Молитеся о насъ: уповаемъ бо, яко добру совѣсть имамы, во всѣхъ добрѣ хотяще жити.
13:19 Особенно же прошу делать это, дабы я скорее возвращен был вам.   Лишше же молю, сiе творите, да вскорѣ устроюся вамъ {воз­вращуся къ вамъ}.
13:20 Бог же мира, воздвигший из мертвых Пастыря овец великого Кровию завета вечного, Господа нашего Иисуса Христа,   Богъ же мира, воз­ведый изъ мертвыхъ Пастыря овцамъ великаго Кровiю завѣта вѣчнаго, Господа на­шего Иисуса Христа,
13:21 да усовершит вас во всяком добром деле, к исполнению воли Его, производя в вас благоугодное Ему через Иисуса Христа. Ему слава во веки веков! Аминь.   да совершитъ вы во всяцѣмъ дѣлѣ блазѣ, сотворити волю Его, творя въ васъ благо­угодное предъ Нимъ Иисусъ Христомъ: Емуже слава во вѣки вѣковъ. Аминь.
Ввернутся в рубрику: «Проповеди в 2022 году»