19 декабря 2022 года — Святитель Николай архиеп. Мир Ликийских

18 и 19 декабря 2022 года.
Седмица 28-я по Пятидесятнице.

Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских, чудотворец.

18 и 19 декабря 2022 года. Седмица 28-я по Пятидесятнице. Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских, чудотворец. Проповедь священника Дмитрия Огнева в Свято-Никольском храме (с. Макарово).

Тропарь, глас 4
Пра́вило ве́ры и о́браз кро́тости,/ воздержа́ния учи́теля/ яви́ тя ста́ду твоему́/ я́же веще́й и́стина;/ сего́ ра́ди стяжа́л еси́ смире́нием высо́кая,/ нището́ю бога́тая./ О́тче священнонача́льниче Нико́лае,/ моли́ Христа́ Бо́га// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 3
В Ми́рех, свя́те, священноде́йствитель показа́лся еси́:/ Христо́во бо, преподо́бне, Ева́нгелие испо́лнив,/ положи́л еси́ ду́шу твою́ о лю́дех твои́х/ и спасл еси́ непови́нныя от сме́рти;// сего́ ра́ди освяти́лся еси́, я́ко вели́кий таи́нник Бо́жия благода́ти.

Проповедь священника Дмитрия Огнева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово).
19 декабря 2022 года
Святитель  Николай архиепископ Мир Ликийских, чудотворец (2022.12.19).Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских, чудотворец (2022.12.19).

18 декабря 2022 года Святитель  Николай архиепископ Мир Ликийских, чудотворец (2022.12.18).Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских, чудотворец (2022.12.18).

Евангелие от Луки
(глава 6 стихи 17 — 231)

Церковнославянский   Синодальный
28:17 Изшедъ съ ними, ста на мѣстѣ равнѣ: и народъ ученикъ Его, и множе­с­т­во много людей от­ всея Иудеи и Иерусалима и поморiя Тирска и Сидонска,   И, сойдя с ними, стал Он на ровном месте, и множество учеников Его, и много народа из всей Иудеи и Иерусалима и приморских мест Тирских и Сидонских,
28:18 иже прiидоша послушати Его и исцѣлитися от­ недугъ сво­ихъ, и страждущiи от­ духъ нечистыхъ: и исцѣляхуся.   которые пришли послушать Его и исцелиться от болезней своих, также и страждущие от нечистых духов; и исцелялись.
28:19 И весь народъ иска­ше при­­касатися Ему: яко сила от­ Него исхожда­ше и исцѣляше вся.   И весь народ искал прикасаться к Нему, потому что от Него исходила сила и исцеляла всех.
28:20 И Той воз­ведъ очи Сво­и на ученики Своя, глаголаше: блажени нищiи духомъ: яко ва­ше есть Цар­ст­вiе Божiе.   И Он, возведя очи Свои на учеников Своих, говорил: Блаженны нищие духом, ибо ваше есть Царствие Божие.
28:21 Блажени, алчущiи нынѣ: яко насытитеся. Блажени, плачущiи нынѣ: яко воз­смѣетеся.   Блаженны алчущие ныне, ибо насытитесь. Блаженны плачущие ныне, ибо воссмеетесь.
28:22 Блажени будете, егда воз­ненавидятъ васъ человѣцы, и егда разлучатъ вы, и поносятъ, и пронесутъ имя ва­ше яко зло, Сына Человѣческаго ради.   Блаженны вы, когда возненавидят вас люди и когда отлучат вас, и будут поносить, и пронесут имя ваше, как бесчестное, за Сына Человеческого.
28:23 Возрадуйтеся въ той день и взыграйте: се бо мзда ваша многа на небеси. По симъ бо творяху пророкомъ отцы ихъ.   Возрадуйтесь в тот день и возвеселитесь, ибо велика вам награда на небесах. Так поступали с пророками отцы их.

Апостола Павла послание к евреям
(глава 13 стихи 17 — 21)

Синодальный   Церковнославянский
13:17 Повинуйтесь наставникам вашим и будьте покорны, ибо они неусыпно пекутся о душах ваших, как обязанные дать отчет; чтобы они делали это с радостью, а не воздыхая, ибо это для вас неполезно.   Повинуйтеся наставникомъ вашымъ и покаряйтеся: тiи бо бдятъ о душахъ вашихъ, яко слово воз­дати хотяще: да съ радостiю сiе творятъ, а не воз­дыхающе, нѣсть бо полезно вамъ сiе.
13:18 Молитесь о нас; ибо мы уверены, что имеем добрую совесть, потому что во всем желаем вести себя честно.   Молитеся о насъ: уповаемъ бо, яко добру совѣсть имамы, во всѣхъ добрѣ хотяще жити.
13:19 Особенно же прошу делать это, дабы я скорее возвращен был вам.   Лишше же молю, сiе творите, да вскорѣ устроюся вамъ {воз­вращуся къ вамъ}.
13:20 Бог же мира, воздвигший из мертвых Пастыря овец великого Кровию завета вечного, Господа нашего Иисуса Христа,   Богъ же мира, воз­ведый изъ мертвыхъ Пастыря овцамъ великаго Кровiю завѣта вѣчнаго, Господа на­шего Иисуса Христа,
13:21 да усовершит вас во всяком добром деле, к исполнению воли Его, производя в вас благоугодное Ему через Иисуса Христа. Ему слава во веки веков! Аминь.   да совершитъ вы во всяцѣмъ дѣлѣ блазѣ, сотворити волю Его, творя въ васъ благо­угодное предъ Нимъ Иисусъ Христомъ: Емуже слава во вѣки вѣковъ. Аминь.

Проповеди в 2022 году »