20 июня 2021 года — День Святой Троицы

20 июня 2021 года.
День Святой Троицы. Пятидесятница.
Проповедь протоиерея Андрея Федорова.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). День Святой Троицы. Пятидесятница.День Святой Троицы. Пятидесятница.

Евангелие от Иоанна
(глава 7 стихи 37 — 52, глава 8 стих 12)

Церковнославянский   Синодальный
7:37 Въ послѣднiй же день великiй праздника стояше Иисусъ, и зва­ше, глаго́ля: аще кто́ жаждетъ, да прiидетъ ко мнѣ и пiетъ:   В последний же великий день праздника стоял Иисус и возгласил, говоря: кто жаждет, иди ко Мне и пей.
7:38 вѣруяй въ мя, якоже рече писанiе, рѣки от­ чрева его́ истекутъ воды живы.   Кто верует в Меня, у того, как сказано в Писании, из чрева потекут реки воды живой.
7:39 Сiе же рече о Дусѣ, его́же хотяху прiимати вѣру­ю­щiи во имя его́: не у бо бѣ Духъ святый, яко Иисусъ не у бѣ прославленъ.   Сие сказал Он о Духе, Которого имели принять верующие в Него: ибо еще не было на них Духа Святаго, потому что Иисус еще не был прославлен.
7:40 Мно́зи же от­ наро́да слышав­ше сло́во, глаго́лаху: сей есть во­истин­ну проро́къ.   Многие из народа, услышав сии слова, говорили: Он точно пророк.
7:41 Друзiи глаго́лаху: сей есть Христо́съ. Овiи же глаго́лаху: еда от­ Галилеи Христо́съ при­­хо́дитъ?   Другие говорили: это Христос. А иные говорили: разве из Галилеи Христос придет?
7:42 не писанiе ли рече, яко от­ сѣмене Давидова и от­ Виѳлеемскiя веси, идѣже бѣ Давидъ, Христо́съ прiидетъ?   Не сказано ли в Писании, что Христос придет от семени Давидова и из Вифлеема, из того места, откуда был Давид?
7:43 Распря убо бысть въ наро́дѣ его́ ради.   Итак произошла о Нем распря в народе.
7:44 Нѣцыи же от­ нихъ хотяху яти его́: но никто́же воз­ложи нань руцѣ.   Некоторые из них хотели схватить Его; но никто не наложил на Него рук.
7:45 Прiидо́ша же слуги ко архiереомъ и фарисеомъ: и рѣша имъ тiи: почто́ не при­­ведо́сте его́?   Итак служители возвратились к первосвященникам и фарисеям, и сии сказали им: для чего вы не привели Его?
7:46 Отвѣщаша слуги: николиже тако есть глаго́лалъ человѣкъ, яко сей человѣкъ.   Служители отвечали: никогда человек не говорил так, как Этот Человек.
7:47 Отвѣщаша убо имъ фарисее: еда и вы прельщени бысте?   Фарисеи сказали им: неужели и вы прельстились?
7:48 еда кто́ от­ князь вѣрова въ о́нь, или от­ фарисей?   Уверовал ли в Него кто из начальников, или из фарисеев?
7:49 но наро́дъ сей, иже не вѣсть зако́на, про́кляти суть.   Но этот народ невежда в законе, проклят он.
7:50 Глаго́ла никодимъ къ нимъ, иже при­­шедый къ нему но́щiю, единъ сый от­ нихъ:   Никодим, приходивший к Нему ночью, будучи один из них, говорит им:
7:51 еда зако́нъ нашъ судитъ человѣку, аще не слышитъ от­ него́ прежде и разумѣетъ, что́ творитъ?   судит ли закон наш человека, если прежде не выслушают его и не узнают, что он делает?
7:52 Отвѣщаша и реко́ша ему: еда и ты от­ Галилеи еси? испытай и виждь, яко проро́къ от­ Галилеи не при­­хо́дитъ.   На это сказали ему: и ты не из Галилеи ли? рассмотри и увидишь, что из Галилеи не приходит пророк.
8:12 Паки же имъ Иисусъ рече, глаго́ля: азъ есмь свѣтъ мíру: ходяй по мнѣ не имать ходити во тмѣ, но имать свѣтъ живо́тный.   Опять говорил Иисус к народу и сказал им: Я свет миру; кто последует за Мною, тот не будет ходить во тьме, но будет иметь свет жизни.

Деяния апостолов
(глава 2 стихи 1 — 11)

Церковнославянский   Синодальный
2:1 И егда скончавашася днiе пятьдесятницы, бѣша вси апо́столи единодушно вкупѣ.   При наступлении дня Пятидесятницы все они были единодушно вместе.
2:2 И бысть внезапу съ небесе шумъ, яко носиму дыханiю бурну, и испо́лни весь до́мъ, идѣже бяху сѣдяще:   И внезапно сделался шум с неба, как бы от несущегося сильного ветра, и наполнил весь дом, где они находились.
2:3 и явишася имъ раздѣлени языцы яко о́гнен­ни, сѣде же на единѣмъ ко́­емждо ихъ.   И явились им разделяющиеся языки, как бы огненные, и почили по одному на каждом из них.
2:4 И испо́лнишася вси Духа свята и начаша глаго́лати иными языки, якоже Духъ даяше имъ провѣщавати.   И исполнились все Духа Святаго, и начали говорить на иных языках, как Дух давал им провещевать.
2:5 Бяху же во Иерусалимѣ живущiи Иудее, мужiе благоговѣйнiи, от­ всего́ языка, иже подъ небесемъ.   В Иерусалиме же находились Иудеи, люди набожные, из всякого народа под небом.
2:6 Быв­шу же гласу сему, снидеся наро́дъ и смятеся, яко слышаху единъ кiйждо ихъ сво­имъ языкомъ глаго́лющихъ ихъ.   Когда сделался этот шум, собрался народ, и пришел в смятение, ибо каждый слышал их говорящих его наречием.
2:7 Дивляхуся же вси и чудяхуся, глаго́люще другъ ко другу: не се ли, вси сiи суть глаго́лющiи Галилеане?   И все изумлялись и дивились, говоря между собою: сии говорящие не все ли Галилеяне?
2:8 и како мы слышимъ кiйждо сво́й языкъ нашъ, въ немже родихомся,   Как же мы слышим каждый собственное наречие, в котором родились.
2:9 парѳяне и мидяне и Еламите, и живущiи въ Месо­потамiи, во Иудеи же и каппадокiи, въ по́нтѣ и во Асiи,   Парфяне, и Мидяне, и Еламиты, и жители Месопотамии, Иудеи и Каппадокии, Понта и Асии,
2:10 во фригiи же и памфилiи, во Египтѣ и странахъ Ливии, яже при­­ киринiи, и при­­ходящiи римляне, Иудее же и при­­шелцы,   Фригии и Памфилии, Египта и частей Ливии, прилежащих к Киринее, и пришедшие из Рима, Иудеи и прозелиты*, //*Обращенные из язычников.
2:11 критяне и Аравляне, слышимъ глаго́лющихъ ихъ нашими языки величiя Бо́жiя?   критяне и аравитяне, слышим их нашими языками говорящих о великих делах Божиих?

Проповеди в 2021 году »