Преп. Сергий, игумен Радонежский, всея России чудотворц

8 октября 2017 года. Неделя 18-я по Пятидесятнице.
Преставление преподобного Сергия,
игумена Радонежского, всея России чудотворца.

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.

Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Преподобный Сергий РадонежскийПреподобный Сергий Радонежский

Тропарь преподобному Сергию, игумену Радонежскому, глас 8. Преподобный Сергий Радонежский
От юности восприял еси Христа в души твоей, преподобне, и паче всего вожделел еси мирскаго мятежа уклонитися, мужески в пустыню вселился еси и чада послушания в ней, плоды смирения, возрастил еси. Тем быв Троице вселение, чудесы твоими всех просветил еси, приходящих к тебе верою, и исцеления всем подая обильно. Отче наш Сергие, моли Христа Бога, да спасет души наша.

Кондак преподобному Сергию, игумену Радонежскому, глас 8
Днесь, яко солнце пресветло, возсиявше от земли, честныя мощи твоя нетленны обретошася, яко благоуханный цвет, множеством чудес сияюще, и всем верным источающе различная исцеления, и веселяще избранное твое стадо, еже мудре собрав, добре паствил еси. О нихже и ныне Троице предстоиши, моляся, и воинству победительная на враги даровати, да вси вопием ти: радуйся, Сергие богомудре.

Величание преподобному Сергию, игумену Радонежскому.
Ублажаем тя, преподобне отче Сергие, и чтим святую память твою, наставниче монахов и собеседниче ангелов.

Евангелие от Луки (глава 5 стихи 1 — 11)

Церковнославянский   Синодальный
5:1 Бысть же належащу ему народу, да быша слышали слово Божiе, и той бѣ стоя при­­ езерѣ ген­нисаретстѣ:   Однажды, когда народ теснился к Нему, чтобы слышать слово Божие, а Он стоял у озера Геннисаретского,
5:2 и видѣ два корабля стояща при­­ езерѣ: рыбарiе же от­шедше от­ нею, измываху мрежи.   увидел Он две лодки, стоящие на озере; а рыболовы, выйдя из них, вымывали сети.
5:3 Влѣзъ же въ единъ от­ кораблю, иже бѣ Симоновъ, моли его от­ земли от­ступити мало: и сѣдъ уча­ше изъ корабля народы.   Войдя в одну лодку, которая была Симонова, Он просил его отплыть несколько от берега и, сев, учил народ из лодки.
5:4 Якоже преста глаголя, рече къ Симону: поступи во глубину, и вверзите мрежи вашя въ ловитву.   Когда же перестал учить, сказал Симону: отплыви на глубину и закиньте сети свои для лова.
5:5 И от­вѣщавъ Симонъ рече ему: наставниче, объ нощь всю труждшеся, ничесоже яхомъ: по глаголу же тво­ему ввергу мрежу.   Симон сказал Ему в ответ: Наставник! мы трудились всю ночь и ничего не поймали, но по слову Твоему закину сеть.
5:6 И се сотворше, яша множе­с­т­во рыбъ много: протерза­шеся же мрежа ихъ.   Сделав это, они поймали великое множество рыбы, и даже сеть у них прорывалась.
5:7 И помануша при­­част­никомъ, иже бѣху во друзѣмъ корабли, да при­­шедше помогутъ имъ: и прiидоша, и исполниша оба корабля, яко погружатися има.   И дали знак товарищам, находившимся на другой лодке, чтобы пришли помочь им; и пришли, и наполнили обе лодки, так что они начинали тонуть.
5:8 Видѣвъ же Симонъ петръ, при­­паде къ колѣнома Иисусовома, глаголя: изыди от­ мене, яко мужъ грѣшенъ есмь, Господи.   Увидев это, Симон Петр припал к коленям Иисуса и сказал: выйди от меня, Господи! потому что я человек грешный.
5:9 Ужасъ бо одержа­ше его и вся сущыя съ нимъ, о ловитвѣ рыбъ, яже яша.   Ибо ужас объял его и всех, бывших с ним, от этого лова рыб, ими пойманных;
5:10 Такожде же Иакова и Иоан­на сына зеведеова, яже бѣста обещника Симонови. И рече къ Симону Иисусъ: не бойся: от­селѣ будеши человѣки ловя.   также и Иакова и Иоанна, сыновей Зеведеевых, бывших товарищами Симону. И сказал Симону Иисус: не бойся; отныне будешь ловить человеков.
5:11 И извлекше [оба] корабля на землю, оставльше вся, вслѣдъ его идоша.   И, вытащив обе лодки на берег, оставили всё и последовали за Ним.

Проповеди в 2017 году »