27 августа 2017 года — Неделя 12-я по Пятидесятнице

27 августа 2017 года. Неделя 12-я по Пятидесятнице.
Евангелие от Матфея
(глава 19 стихи 16 — 26)
Проповедь протоиерея Андрея Федорова.

Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Проповедь на Евангелие от Матфея (19:16-26)Проповедь на Евангелие от Матфея (19:16-26)

Евангелие от Матфея (глава 19 стихи 16 — 26)

Церковнославянский   Синодальный
19:16 И се, единъ [нѣкiй] при­­ступль рече ему: учителю благiй, что благо сотворю, да имамъ животъ вѣчный?   И вот, некто, подойдя, сказал Ему: Учитель благий! что сделать мне доброго, чтобы иметь жизнь вечную?
19:17 Онъ же рече ему: что мя глаголеши блага? никтоже благъ, токмо единъ Богъ: аще ли хощеши внити въ животъ, соблюди заповѣди.   Он же сказал ему: что ты называешь Меня благим? Никто не благ, как только один Бог. Если же хочешь войти в жизнь вечную, соблюди заповеди.
19:18 Глагола ему: кiя? Иисусъ же рече: еже, не убiеши: не прелюбы сотвориши: не украдеши: не лжесвидѣтел­ст­вуеши:   Говорит Ему: какие? Иисус же сказал: не убивай; не прелюбодействуй; не кради; не лжесвидетельствуй;
19:19 чти отца и матерь: и: воз­любиши искрен­няго тво­его яко самъ себе.   почитай отца и мать; и: люби ближнего твоего, как самого себя.
19:20 Глагола ему юноша: вся сiя сохранихъ от­ юности мо­ея: что есмь еще не докончалъ?   Юноша говорит Ему: всё это сохранил я от юности моей; чего еще недостает мне?
19:21 Рече ему Иисусъ: аще хощеши совершенъ быти, иди, продаждь имѣнiе твое и даждь нищымъ: и имѣти имаши сокровище на небеси: и гряди вслѣдъ мене.   Иисус сказал ему: если хочешь быть совершенным, пойди, продай имение твое и раздай нищим; и будешь иметь сокровище на небесах; и приходи и следуй за Мною.
19:22 Слышавъ же юноша слово, отъиде скорбя: бѣ бо имѣя стяжанiя многа.   Услышав слово сие, юноша отошел с печалью, потому что у него было большое имение.
19:23 Иисусъ же рече ученикомъ сво­имъ: аминь глаголю вамъ, яко неудобь богатый внидетъ въ цар­ст­вiе небесно­е:   Иисус же сказал ученикам Своим: истинно говорю вам, что трудно богатому войти в Царство Небесное;
19:24 паки же глаголю вамъ: удобѣе есть велбуду сквоз­ѣ иглинѣ ушы про­ити, неже богату въ цар­ст­вiе Божiе внити.   и еще говорю вам: удобнее верблюду пройти сквозь игольные уши, нежели богатому войти в Царство Божие.
19:25 Слышав­ше же ученицы его, дивляхуся зѣло, глаголюще: кто убо можетъ спасенъ быти?   Услышав это, ученики Его весьма изумились и сказали: так кто же может спастись?
19:26 Воззрѣвъ же Иисусъ рече имъ: у человѣкъ сiе невоз­можно есть, у Бога же вся воз­можна.   А Иисус, воззрев, сказал им: человекам это невозможно, Богу же всё возможно.

Проповеди в 2017 году »