2 июля 2017 года — Неделя 4-я по Пятидесятнице

2 июля 2017 года. Петров пост.
Неделя 4-я по Пятидесятнице.

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.

Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово).

Евангелие от Матфея (глава 8 стихи 5 — 13)

Церковнославянский   Синодальный
8:5 Вшедшу же ему въ капернаумъ, при­­ступи къ нему сотникъ, моля его   Когда же вошел Иисус в Капернаум, к Нему подошел сотник и просил Его:
8:6 и глаголя: Господи, отрокъ мой лежитъ въ дому разслабленъ, лю́тѣ стражда.   Господи! слуга мой лежит дома в расслаблении и жестоко страдает.
8:7 И глагола ему Иисусъ: азъ при­­шедъ исцѣлю́ его.   Иисус говорит ему: Я приду и исцелю его.
8:8 И от­вѣщавъ сотникъ, рече [ему]: Господи, нѣсмь достоинъ, да подъ кровъ мой внидеши: но токмо рцы слово, и исцѣлѣетъ отрокъ мой:   Сотник же, отвечая, сказал: Господи! я недостоин, чтобы Ты вошел под кров мой, но скажи только слово, и выздоровеет слуга мой;
8:9 ибо азъ человѣкъ есмь подъ властiю, имый подъ собою воины: и глаголю сему: иди, и идетъ: и другому: прiиди, и при­­ходитъ: и рабу мо­ему: сотвори сiе, и сотворитъ.   ибо я и подвластный человек, но, имея у себя в подчинении воинов, говорю одному: пойди, и идет; и другому: приди, и приходит; и слуге моему: сделай то, и делает.
8:10 Слышавъ же Иисусъ, удивися, и рече грядущымъ по немъ: аминь глаголю вамъ: ни во Израили толики вѣры обрѣтохъ.   Услышав сие, Иисус удивился и сказал идущим за Ним: истинно говорю вам, и в Израиле не нашел Я такой веры.
8:11 Глаголю же вамъ, яко мнози от­ востокъ и западъ прiидутъ и воз­лягутъ со Авраамомъ и Исаакомъ и Иаковомъ во цар­ст­вiи небеснѣмъ:   Говорю же вам, что многие придут с востока и запада и возлягут с Авраамом, Исааком и Иаковом в Царстве Небесном;
8:12 сынове же цар­ст­вiя изгнани будутъ во тму кромѣшнюю: ту будетъ плачь и скрежетъ зубомъ.   а сыны царства извержены будут во тьму внешнюю: там будет плач и скрежет зубов.
8:13 И рече Иисусъ сотнику: иди, и якоже вѣровалъ еси, буди тебѣ. И исцѣлѣ отрокъ его въ той часъ.   И сказал Иисус сотнику: иди, и, как ты веровал, да будет тебе. И выздоровел слуга его в тот час.

Проповеди в 2017 году »