2 октября 2016г. — Свщмч. Константин Голубев, пресвитер Богородский и иже с ним убиенные.

2 октября 2016 года.
Неделя 15-я по Пятидесятнице, по Воздвижении.

Священномученик Константин Голубев,
пресвитер Богородский и иже с ним убиенные.

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Свщмч.Константин (Голубев) БогородскийСвщмч.Константин (Голубев) Богородский

2 октября 2016 года за божественной Литургией читалось:
   — Евангелие от Марка (глава 8, стих 34 — глава 9, стих 1);
   — Евангелие от Матфея (глава 22, стихи 35 — 46).

— Послание к Галатам святого апостола Павла (глава 2, стихи 16 — 20);
   — Второе послание к Коринфянам святого апостола Павла (глава 4, стихи 6 — 15).

2 октября 2016 года. Неделя по Воздвижении. Священномученика Константина Голубева, пресвитера Богородского и иже с ним убиенных. Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева в Свято-Никольском храме Николая (село Макарово, г.о. Черноголовка).

Тропарь священномученику Константину (Голубеву), глас 4
Украшение священников явился еси Константине, восприем бо крест яко оружие, проповедию славною устраняя рас­кол и ереси, благовествовал еси Иисуса Христа глаголя: спасайтеся от рода сего развращеннаго. Сего ради мученическою кровию обагрися славне, и ныне радуяся с лики ангельскими, моли Христа Бога Церковь Всероссийскую от ересей и расколов сохранити и спасти души наша.
Кондак священномученику Константину Богородскому (Голубеву), глас 4
От младенчества к Богу устремився, благочестия ревнителю и раскола искоренителю, священномучениче Константине, Христа мужественно исповедав, жесточайшая мучения приял еси, Церкве Русския благое украшение, моли Христа Бога грехов оставление подати чтущим любовию святую память твою.
Молитва священномученику Константину Богородскому (Голубеву)
О, страстотерпче Христов Константине блаженне! Кровию твоею яко багряницею украсився и небесных чертогов и вечнующия славы сподобився, не забуди и нас на земли сущих, но теплым ходатайством твоим пред Богом избави всех нас от всякия скорби и болезни. Се бо, к честней и многоцелебней раце святых мощей твоих благоговейно припадающе и лобызающе я, мы недостойнии и многогрешнии к тебе, яко скорому помощнику и теплому молитвеннику нашему, прибегаем, и с сокрушенным и смиренным духом вопием: не презри моления нас грешных, немощных во многая беззакония впадших, но, яко благодатию Божиею венчанный, очисти нас от недуг наших и испроси нам у Христа Бога нашего здравие душевное и телесное. Ты бо неоскудную благодать исцелений от Спаса нашего Иисуса Христа за веру твою, кровию запечатленную, приял еси. Темже убо помози нам в лютых немощех лежащим и человечестей помощи отчаявшимся, к тебе же тепле с верою прибегающим, и исцеление нам подавай неоскудно: всем же верным грехов оставление испроси, да славят дивнаго во святых Своих Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа, и Пречистую Матерь Его, и твое теплое заступление, всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Проповеди в 2016 году »