27 сентября 2016 года — Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня.

27 сентября 2016 года.
Седмица 15-я по Пятидесятнице.

Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня.
Преставление святителя Иоанна Златоуста,
архиепископа Константинопольского.

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Воздвижение Креста ГосподняВоздвижение Креста Господня

27 сентября 2016 года. Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня. Преставление святителя Иоанна Златоуста. Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева в Свято-Никольском храме (село Макарово, г.о. Черноголовка).

Тропарь святителя Иоанна Златоустого, глас 8
Уст твоих, якоже светлость огня возсиявши, благодать вселенную просвети: не сребролюбия мирови сокровища сниска, высоту нам смиренномудрия показа, но, твоими словесы наказуя, отче Иоанне Златоусте, моли Слова, Христа Бога, спастися душам нашим.
Кондак святителя Иоанна Златоустого, глас 6
От Небес приял еси Божественную благодать и твоими устнами вся учиши покланятися в Троице Единому Богу, Иоанне Златоусте, всеблаженне преподобне, достойно хвалим тя: еси бо наставник, яко Божественная являя.
Кондак святителя Иоанна Златоуста, глас 1
Возвеселися таинственно честная Церковь возвращением честных твоих мощей, и, сия сокрывши, яко злато многоценное, поющим тя неоскудно подавает молитвами твоими исцелений благодать, Иоанне Златоусте.
Величание святителя Иоанна Златоуста
Величаем тя, святителю отче Иоанне, и чтим святую память твою: ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.

Тропарь Воздвижения Честнаго и Животворящего Креста.
Спаси, Господи, люди Твоя и благослови достояние Твое, победы на сопротивныя даруя и Твое сохраняя Крестом Твоим жительство.
Кондак Воздвижения Честнаго и Животворящего Креста, глас 4
Вознесыйся на Крест волею, тезоименитому Твоему новому жительству щедроты Твоя даруй, Христе Боже, возвесели нас силою Твоею, победы дая нам на сопостаты, пособие имущим Твое оружие мира, непобедимую победу.
Величание
Величаем Тя, Живодавче Христе, и чтим Крест Твой святый, имже нас спасл еси от работы вражия.
Молитва первая Честному и Животворящему Кресту Господню
Кресте Честный, хранитель души и телу буди ми: образом своим бесы низлагая, враги отгоняя, страсти упражняя и благоговение даруя ми, и жизнь, и силу, содействием Святаго Духа и честными Пречистыя Богородицы мольбами. Аминь.

Проповеди в 2016 году »