10 января 2016 года — Неделя 32-я по Пятидесятнице, по Рождестве Христовом.

10 января 2016 года. Неделя 32-я по Пятидесятнице, по Рождестве Христовом.
Правв. Иосифа Обручника, Давида царя и Иакова, брата Господня.

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.

Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Неделя 32-я по Пятидесятнице, по Рождестве Христовом.Неделя 32-я по Пятидесятнице, по Рождестве Христовом.

За Божественной Литургией 10 января 2016 года читали:

— Евангелие от Матфея (глава 2, стихи 13 — 23),
— Послание к Галатам святого апостола Павла (глава стихи 1, 11 — 19);

Тропарь праведного Иосифа Обручника, Давида царя и Иакова, брата Господня, глас 2

Благовествуй, Иосифе, Давиду чудеса, Богоотцу: Деву видел еси рождшую, с пастыри славословил еси, с волхвы поклонился еси, Ангелом весть прием. Моли Христа Бога спасти души наша.

Кондак праведного Иосифа Обручника, Давида царя и Иакова, брата Господня, глас 3

Веселия днесь Давид исполняется Божественный, Иосиф же хваление со Иаковом приносит: венец бо сродством Христовым приемше, радуются, и неизреченно на земли Рождшагося воспевают, и вопиют: Щедре, спасай Тебе чтущия.
Иосиф Праведный, ОбручникТропарь праведному Иосифу Обручнику, глас 2
Благовествуй, Иосифе, Давиду чудеса Богоотцу, Деву видел еси рождшую, с пастырьми славословил еси, с волсви поклонился еси, ангелом весть прием: моли Христа Бога спасти души наша.

Молитва святому праведному Иосифу, обручнику Пресвятыя Девы Марии
О святый праведный Иосифе! Ты еще на земли сый, велие имел еси дерзновение к Сыну Божию, иже благоизволи именовати тя Отца Своего, яко обрученика Своея Матери, и послушати тя: веруем, яко ныне с лики праведных во обителех небесных водворяяся, услышан будеши во всяком твоем прошении к Богу и Спасителю нашему. Темже, ко твоему покрову и заступлению прибегающе, смиренно молим тя: якоже сам от бури сумнительных помышлений избавлен был еси, сице избави и нас, волнами смущений и страстей обуреваемых: якоже ограждал еси Всенепорочную Деву от клеветы человеческия, огради и нас такожде от всякия клеветы напрасныя: якоже хранил еси от всякого вреда и озлобления воплотившагося Господа, сице сохраняй твоим заступлением Церковь Его православную и всех нас от всякаго озлобления и вреда. Веси, святче Божий яко и Сын Божий во днех плоти Своея в телесных потребах нужду имеяши, и ты послужил еси им: того ради молим тя, и нашим временным нуждам благопоспеши твоим ходатайством, подая нам вся благая, в житии сем потребная. Изряднее же просим тя, исходатайствуй нас оставление грехов прияти от нареченнаго ти Сына, Единороднаго же Сына Божия, Господа нашего Иисуса Христа и достойны быти наследия Царства Небеснаго нас предстательством твоим сотвори, да и мы, в горних селениих с тобою водворяющеся, прославим Единаго Триипостаснаго Бога, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и во веки веков. Аминь.

Жите Праведного Иосифа, Обручника Пресвятой Богородицы, можно прочитать в
Православном Церковном календаре сайта «Православная энциклопедия «Азбука веры» (www.azbyka.ru/days/)

Праведный Давид Псалмопевец, царь Израильский
Тропарь Богоотцов, глас 2
Благовествуй, Иосифе, Давиду чудеса, богоотцу: Деву видел еси рождшую, с пастыри славословил еси, с волхвы поклонился еси, Ангелом весть прием. Моли Христа Бога спасти души наша.

Кондак Богоотцов, глас 3
Веселия днесь Давид исполняется Божественный, Иосиф же хваление со Иаковом приносит, венец бо сродством Христовым приемше, радуются, и неизреченно на земли Рождшагося воспевают, и вопиют: Щедре, спасай Тебе чтущия.

Жите Праведного Давида Псалмопевеца, царя Израильского, можно прочитать в

Апостол от 70-ти Иаков, брат Господень по плотиТропарь апостола Иакова, глас 2
Яко Господень ученик восприял еси, праведне, Евангелие, яко мученик имаши еже неописанное, дерзновение яко брат Божий, еже молитися яко иерарх: моли Христа Бога спастися душам нашим.
Кондак апостола Иакова, глас 4
Отчее Единородное Бог Слово, пришедшее к нам в последния дни, Иакове Божественне, перваго тя показа иерусалимлян пастыря и учителя, и вернаго строителя таинств духовных: темже тя вси чтим, апостоле.
Величание апостолу Иакову, брату Господню
Величаем тя, апостоле Христов Иакове, и чтим болезни и труды твоя, имиже трудился еси во благовестии Христове.
Молитва апостолу Иакову, брату Господню
О великий богоизбранный и богопрославленный Апостоле Иакове, брате Господень! Ты еси великий архиерей Града Святаго, теплый наш заступник и ходатай, предстоящий Престолу Пресвятыя Троицы. Не отрини нас от твоего заступления, но воздвигни нас, низверженных грехи многими. Имеяй власть решити и вязати, разреши зол наших соузы, любве Божией причти нас и Царствия Небеснаго причастники, блаженне, соделай молитвами твоими. Моли Христа Спаса, да сподобит непреткновенно совершати странствие наше земное, да вечныя и блаженныя жизни на небеси сподобившеся, с тобою вкупе возможем выну восхваляти Троицу Нераздельную и воспевати Едино Божество Отца и Сына и Духа Всесвятаго во веки веков. Аминь.

Жите Апостола от 70-ти Иакова, брата Господеня по плоти, можно прочитать в

Проповеди в 2016 году »