22 ноября 2015 года — Святитель Нектарий, митр. Пентапольского, Эгинский чудотворец.

22 ноября 2015 года.
Неделя 25-я по Пятидесятнице.

Святитель Нектарий, митрополит Пентапольского, Эгинский чудотворец.
Икона Божией Матери, именуемой «Скоропослушница».

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Неделя 25-я по ПятидесятницеНеделя 25-я по Пятидесятнице

За воскрестной Литургией 22 ноября 2015 года читали:

— Евангелие от Луки (глава 8, стихи 41 — 56),
— Послание к Ефесянам святого апостола Павла (глава 4, стихи 1 — 6);

— Евангелие от Луки (глава 10, стихи 38 — 42, глава 11, стихи 27 — 28),
— Послание к Филиппийцам святого апостола Павла (глава 2, стихи 5 — 11).

Икона Божией Матери, именуемой "Скоропослушница" (X).Тропарь Божией Матери пред иконой Её «Скоропослушница», глас 4
К Богородице притецем, сущии в бедах, и святей иконе Ея ныне припадем, с верою зовуще из глубины души: скоро наше услыши моление, Дево, яко Скоропослушница нарекшаяся. Тебе бо раби Твои в нуждах готовую Помощницу имамы.
Кондак Божией Матери пред иконой Её «Скоропослушница», глас 8.
В мори житейстем обуреваемии, треволнению подпадаем страстей и искушений. Подаждь убо нам, Госпоже, руку помощи, якоже Петрови Сын Твой, и ускори от бед избавити ны, да зовем Ти: радуйся, Всеблагая Скоропослушнице.
Молитва Божией Матери пред иконой Её «Скоропослушница».
Преблагословенная Владычице, Приснодево Богородице, Бога Слова паче всякаго слова на спасение наше рождшая, и благодать Его преизобильно паче всех проявившая, море явльшаяся Божественных дарований и чудес приснотекущая река, изливающая благодать всем, с верою к Тебе прибегающим! Чудотворному Твоему образу припадающе, молимся Тебе, всещедрей Матери человеколюбиваго Владыки: удиви на нас пребогатыя милости Твоя, и прошения наша, приносимая Тебе, Скоропослушнице, ускори исполнити все, еже на пользу во утешение и спасение, коемуждо устрояющи. Посети, Преблагая, рабы Твоя благодатию Твоею, подаждь недугующим цельбу и совершенное здравие, обуреваемым тишину, плененным свободу и различными образы страждущих утеши; избави Всемилостивая Госпоже, всяк град и страну от глада, язвы, труса, потопа, огня, меча и иныя казни временныя и вечныя, Матерним Твоим дерзновением отвращающи гнев Божий; и душевнаго разслабления, обуревания страстей и грехопадений свободи рабы Твоя, яко да непреткновенно, во всяком благочестии поживше в сем веце, и в будущем вечных благ сподобимся благодатию и человеколюбием Сына Твоего и Бога, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение, со Безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Прочитать историю иконы можно на сайте days.pravoslavie.ru

22 ноября 2015 года. Святитель Нектарий, митрополит Пентапольского, Эгинский чудотворец. Икона Божией Матери, именуемой «Скоропослушница». Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.Тропарь святителя Нектария Эгинского, митрополита Пентапольского, глас 4
Преподобнически пожив, яко мудрый иерарх, прославил еси Господа добродетельным житием, Нектарие преподобне. Темже, Утешителя прославлен силою, Божественными мощми твоими, демоны отгониши и болящия исцеляеши, верою приходящия ти.
Кондак святителя Нектария Эгинского, митрополита Пентапольского, глас 2
Божественный гром, труба духовная, веры насадителю и отсекателю ересей, Троицы угодниче, великий святителю Нектарие, со Ангелы предстоя присно, моли непрестанно о всех нас.
Молитва святителю Нектарию Эгинскому, митрополиту Пентапольскому
О мироточивая главо, Святителю Нектарие, Архиерею Божий! Во времена великаго отступления, нечестию мир пленившу, благочестием просиял еси и главу прегордаго Денницы, уязвляющаго нас, сокрушил еси. Сего ради дарова ти Христос врачевати язвы неисцельны, за беззакония наша нас поразившия. Веруем: возлюби тя Бог праведнаго, да тебе ради нас, грешных, помилует, от клятвы разрешит, от недуг избавит, и по всей вселенней страшно и славно будет имя Его, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.
Житие святого можно прочитать на сайте www.brooklyn-church.org

Проповеди в 2015 году »