26 сентября 2023 года — Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня.

26 сентября 2023 года.
Седмица 17-я по Пятидесятнице.

Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня
Проповедь священника Дмитрия Огнева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня.Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня.

26 сентября 2023 года. Седмица 17-я по Пятидесятнице. Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня. Проповедь священника Дмитрия Огнева в Свято-Никольском храме с. Макарово (г.о. Черноголовка Московская область).
Тропарь Воздвижению Честнаго и Животворящего Креста Господня, глас 1.

Спаси, Господи, люди Твоя/ и благослови достояние Твое,/ победы на сопротивныя даруя// и Твое сохраняя Крестом Твоим жительство.

Кондак Воздвижению Честнаго и Животворящего Креста Господня, глас 4.

Вознесыйся на Крест волею,/ тезоименитому Твоему новому жительству/ щедроты Твоя даруй, Христе Боже,/ возвесели нас силою Твоею,/ победы дая нам на сопостаты,/ пособие имущим Твое оружие мира,// непобедимую победу.

Величание Воздвижению Честнаго и Животворящего Креста Господня.

Величаем Тя,/ Живодавче Христе,/ и чтим Крест Твой святый,/ имже нас спасл еси// от работы вражия.

Задостойник.

Величай, душе моя,// Пречестный Крест Господень. Таин еси, Богородице, рай,/ невозделанно возрастивший Христа,/ Имже крестное живоносное на земли насадися Древо./ Тем, ныне возносиму,// покланяющеся Ему, Тя величаем.

Молитва Честному и Животворящему Кресту Господню.

Кре́сте Честны́й, храни́тель души́ и те́лу бу́ди ми́, о́бразом свои́м бе́сы низлага́я, враги́ отгоня́я, стра́сти упражня́я, и благослове́ние да́руя ми́, и жи́знь и си́лу, соде́йствием Свята́го Ду́ха, и честны́ми Пречи́стыя мольба́ми.

Проповеди в 2023 году »