8 июня 2022 года — В день рождения протоиерея Вячеслава Привезенцева

8 июня 2022 года.
Седмица 7-я по Пасхе.

В день рождения протоиерея Вячеслава Привезенцева.
Проповедь протоиерея Андрея Фёдорова.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). В день рождения протоиерея Вячеслава ПривезенцеваВ день рождения протоиерея Вячеслава Привезенцева

Евангелие от Иоанна
(глава 16 стихи 15 — 23)

Церковнославянский   Синодальный
16:15 Вся, елика имать Отецъ, Моя суть: сего ради рѣхъ, яко от­ Мо­его прiиметъ и воз­вѣститъ вамъ.   Все, что имеет Отец, есть Мое; потому Я сказал, что от Моего возьмет и возвестит вам.
16:16 Вмалѣ, и [ктому] не видите Мене: и паки вмалѣ, и узрите Мя, яко иду ко Отцу.   Вскоре вы не увидите Меня, и опять вскоре увидите Меня, ибо Я иду к Отцу.
16:17 Рѣша же от­ ученикъ Его къ себѣ: что есть сiе, еже глаголетъ намъ: вмалѣ, и не видите Мене: и паки вмалѣ, и узрите Мя: и: яко Азъ иду ко Отцу?   Тут некоторые из учеников Его сказали один другому: что это Он говорит нам: вскоре не увидите Меня, и опять вскоре увидите Меня, и: Я иду к Отцу?
16:18 Глаголаху убо: что сiе есть, еже глаголетъ: вмалѣ, не вѣмы, что глаголетъ.   Итак, они говорили: что это говорит Он: «вскоре»? Не знаем, что говорит.
16:19 Разумѣ же Иисусъ, яко хотяху Его вопрошати, и рече имъ: о семъ ли стязаетеся между собою, яко рѣхъ: вмалѣ, и не видите Мене: и паки вмалѣ, и узрите Мя?   Иисус, уразумев, что хотят спросить Его, сказал им: о том ли спрашиваете вы один другого, что Я сказал: вскоре не увидите Меня, и опять вскоре увидите Меня?
16:20 Аминь, аминь глаголю вамъ, яко восплачетеся и воз­рыдаете вы, а мiръ воз­радует­ся: вы же печальни будете, но печаль ваша въ радость будетъ:   Истинно, истинно говорю вам: вы восплачете и возрыдаете, а мир возрадуется; вы печальны будете, но печаль ваша в радость будет.
16:21 жена егда раждаетъ, скорбь имать, яко прiиде годъ ея: егда же родитъ отроча, ктому не помнитъ скорби за радость, яко родися человѣкъ въ мiръ:   Женщина, когда рождает, терпит скорбь, потому что пришел час ее; но когда родит младенца, уже не помнит скорби от радости, потому что родился человек в мир.
16:22 и вы же печаль имате убо нынѣ: паки же узрю вы, и воз­радует­ся сердце ва­ше, и радости ва­шея никтоже возметъ от­ васъ:   Истинно, истинно говорю вам: вы восплачете и возрыдаете, а мир возрадуется; вы печальны будете, но печаль ваша в радость будет.
16:23 и въ той день Мене не воспросите ничесоже. Аминь, аминь глаголю вамъ, яко елика аще [чесо] просите от­ Отца во имя Мое, дастъ вамъ:   Женщина, когда рождает, терпит скорбь, потому что пришел час ее; но когда родит младенца, уже не помнит скорби от радости, потому что родился человек в мир.

Деяния апостолов
(глава глава 23 стихи 1 — 11)

Синодальный   Церковнославянский
23:1 Павел, устремив взор на синедрион, сказал: мужи братия! я всею доброю совестью жил пред Богом до сего дня.   Воззрѣвъ же Павелъ на сонмъ, рече: мужiе братiе, азъ всею совѣстiю благою жител­ст­вовахъ предъ Богомъ даже до сего дне.
23:2 Первосвященник же Анания стоявшим перед ним приказал бить его по устам.   Архiерей же Ананiа повелѣ предстоящымъ ему бити его уста.
23:3 Тогда Павел сказал ему: Бог будет бить тебя, стена подбеленная! ты сидишь, чтобы судить по закону, и, вопреки закону, велишь бить меня.   Тогда Павелъ рече къ нему: бити тя имать Богъ, стѣно повапленая: и ты сѣдиши судя ми по закону, преступая же законъ велиши, да бiютъ мя.
23:4 Предстоящие же сказали: первосвященника Божия поносишь?   Предстоящiи же рѣша: архiерею ли Божiю досаждаеши?
23:5 Павел сказал: я не знал, братия, что он первосвященник; ибо написано: начальствующего в народе твоем не злословь.   Рече же Павелъ: не вѣдахъ, братiе, яко архiерей есть: писано бо есть: князю людiй тво­ихъ да не речеши зла.
23:6 Узнав же Павел, что тут одна часть саддукеев, а другая фарисеев, возгласил в синедрионе: мужи братия! я фарисей, сын фарисея; за чаяние воскресения мертвых меня судят.   Разумѣвъ же Павелъ, яко едина часть есть саддукей, другая же фарисей, воз­зва въ сонмищи: мужiе братiе, азъ фарисей есмь, сынъ фарисеовъ: о упованiи и о воскресенiи мертвыхъ азъ судъ прiемлю.
23:7 Когда же он сказал это, произошла распря между фарисеями и саддукеями, и собрание разделилось.   Се же ему рекшу, бысть распря между саддукеи и фарисеи, и раздѣлися народъ:
23:8 Ибо саддукеи говорят, что нет воскресения, ни Ангела, ни духа; а фарисеи признают и то и другое.   саддукее бо глаголютъ не быти воскресенiя, ни Ангела, ни духа: фарисее же исповѣдуютъ обоя.
23:9 Сделался большой крик; и, встав, книжники фарисейской стороны спорили, говоря: ничего худого мы не находим в этом человеке; если же дух или Ангел говорил ему, не будем противиться Богу.   Бысть же кличь великъ, и востав­ше книжницы части фарисейскiя пряхуся между собою, глаголюще: ни едино зло обрѣтаемъ въ человѣцѣ семъ: аще же духъ глагола ему или Ангелъ, не противимся Богу.
23:10 Но как раздор увеличился, то тысяченачальник, опасаясь, чтобы они не растерзали Павла, повелел воинам сойти взять его из среды их и отвести в крепость.   Мнозѣ же быв­шей распри, бояся тысящникъ, да не растерзанъ будетъ Павелъ от­ нихъ, повелѣ воиномъ снити и восхитити его от­ среды ихъ и вести [его] въ полкъ.
23:11 В следующую ночь Господь, явившись ему, сказал: дерзай, Павел; ибо, как ты свидетельствовал о Мне в Иерусалиме, так надлежит тебе свидетельствовать и в Риме.   Въ настав­шую же нощь представъ ему Господь, рече: дерзай, Павле: якоже бо свидѣтел­ст­вовалъ еси яже о Мнѣ во Иерусалимѣ, сице ти подобаетъ и въ Римѣ свидѣтел­ст­вовати.

Проповеди в 2022 году »