22 ноября 2020 года — Исцеление кровоточивой и воскрешение дочери Иаира

22 ноября 2020 года. Неделя 24-я по Пятидесятнице
Исцеление кровоточивой и воскрешение дочери Иаира
(Евангелие от Луки, 8:41-56)
Проповедь священника Иоанна Анисимова.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Призвание апостолов (Евангелие от Луки 5.1-11)Призвание апостолов (Евангелие от Луки 5.1-11)

Евангелие от Матфея (глава 8 стихи 23 — 35)

Церковнославянский   Синодальный
8:41 И се прiиде мужъ, емуже имя Иаиръ, и той князь сонмищу бѣ. И падъ при­­ ногу Иисусову, моляше его внити въ домъ свой:   И вот, пришел человек, именем Иаир, который был начальником синагоги; и, пав к ногам Иисуса, просил Его войти к нему в дом,
8:42 яко дщи единородна бѣ ему, яко лѣтъ двою­на­де­ся­те, и та умира­ше. Егда же идяше, народи угнѣтаху его.   потому что у него была одна дочь, лет двенадцати, и та была при смерти. Когда же Он шел, народ теснил Его.
8:43 И жена сущи въ точенiи крове от­ двою­на­де­ся­те лѣту, яже врачемъ издав­ши все имѣнiе, [и] не воз­може ни от­ единаго исцѣлѣти:   И женщина, страдавшая кровотечением двенадцать лет, которая, издержав на врачей всё имение, ни одним не могла быть вылечена,
8:44 [и] при­­ступльши созади, коснуся края ризъ его: и абiе ста токъ крове ея.   подойдя сзади, коснулась края одежды Его; и тотчас течение крови у ней остановилось.
8:45 И рече Иисусъ: кто есть коснувыйся мнѣ? Отметающымся же всѣмъ, рече петръ и иже съ нимъ: наставниче, народи одержатъ тя и гнѣтутъ, и глаголеши: кто есть коснувыйся мнѣ?   И сказал Иисус: кто прикоснулся ко Мне? Когда же все отрицались, Петр сказал и бывшие с Ним: Наставник! народ окружает Тебя и теснит, — и Ты говоришь: кто прикоснулся ко Мне?
8:46 Иисусъ же рече: при­­коснуся мнѣ нѣкто: азъ бо чухъ силу изшедшую изъ мене.   Но Иисус сказал: прикоснулся ко Мне некто, ибо Я чувствовал силу, исшедшую из Меня.
8:47 Видѣв­ши же жена, яко не утаися, трепещущи прiиде, и падши предъ нимъ, еяже ради вины при­­коснуся ему, повѣда ему предъ всѣми людьми, и яко исцѣлѣ абiе.   Женщина, видя, что она не утаилась, с трепетом подошла и, пав пред Ним, объявила Ему перед всем народом, по какой причине прикоснулась к Нему и как тотчас исцелилась.
8:48 Онъ же рече ей: дерзай дщи, вѣра твоя спасе тя: иди въ мирѣ.   Он сказал ей: дерзай, дщерь! вера твоя спасла тебя; иди с миром.
8:49 Еще ему глаголющу, прiиде нѣкiй от­ архисинагога, глаголя ему, яко умре дщи твоя: не движи учителя.   Когда Он еще говорил это, приходит некто из дома начальника синагоги и говорит ему: дочь твоя умерла; не утруждай Учителя.
8:50 Иисусъ же слышавъ от­вѣща ему, глаголя: не бойся, токмо вѣруй, и спасена будетъ.   Но Иисус, услышав это, сказал ему: не бойся, только веруй, и спасена будет.
8:51 Пришедъ же въ домъ, не остави ни единаго внити, токмо Петра и Иоан­на и Иакова, и отца отроковицы, и матере.   Придя же в дом, не позволил войти никому, кроме Петра, Иоанна и Иакова, и отца девицы, и матери.
8:52 Плакахуся же вси и рыдаху ея. Онъ же рече: не плачитеся: не умре [бо], но спитъ.   Все плакали и рыдали о ней. Но Он сказал: не плачьте; она не умерла, но спит.
8:53 И ругахуся ему, вѣдяще, яко умре.   И смеялись над Ним, зная, что она умерла.
8:54 Онъ же изгнавъ вонъ всѣхъ, и емъ за руку ея, воз­гласи, глаголя: отроковице, востани.   Он же, выслав всех вон и взяв ее за руку, возгласил: девица! встань.
8:55 И воз­вратися духъ ея, и воскресе абiе: и повелѣ дати ей ясти.   И возвратился дух ее; она тотчас встала, и Он велел дать ей есть.
8:56 И дивистася родителя ея. Онъ же повелѣ има никомуже повѣдати быв­шаго.   И удивились родители ее. Он же повелел им не сказывать никому о происшедшем.

Проповеди в 2020 году »