27 января 2019 года — Отдание праздника Богоявления.

27 января 2019 года. Неделя 35-я по Пятидесятнице.
Отдание праздника Богоявления.
Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Отдание праздника БогоявленияОтдание праздника Богоявления

Евангелие от Луки
(глава 18 стихи 18 — 27)

Церковнославянский   Синодальный
18:18 И вопроси его нѣкiй князь, глаголя: учителю благiй, что сотворивъ, животъ вѣчный наслѣд­ст­вую?   И спросил Его некто из начальствующих: Учитель благий! что мне делать, чтобы наследовать жизнь вечную?
18:19 Рече же ему Иисусъ: что мя глаголеши блага, никтоже благъ, токмо единъ Богъ.   Иисус сказал ему: что ты называешь Меня благим? никто не благ, как только один Бог;
18:20 Заповѣди вѣси: не прелюбы твори: не убiй: не укради: не лжесвидѣтел­ст­вуй: чти отца тво­его и матерь твою.   знаешь заповеди: не прелюбодействуй, не убивай, не кради, не лжесвидетельствуй, почитай отца твоего и матерь твою.
18:21 Онъ же рече: вся сiя сохранихъ от­ юности мо­ея.   Он же сказал: все это сохранил я от юности моей.
18:22 Слышавъ же сiя, Иисусъ рече ему: еще единаго не докончалъ еси: вся, елика имаши, продаждь, и раздай нищымъ: и имѣти имаши сокровище на небеси: и гряди вослѣдъ мене.   Услышав это, Иисус сказал ему: еще одного недостает тебе: все, что имеешь, продай и раздай нищим, и будешь иметь сокровище на небесах, и приходи, следуй за Мною.
18:23 Онъ же слышавъ сiе, при­­скорбенъ бысть: бѣ бо богатъ зѣло.   Он же, услышав сие, опечалился, потому что был очень богат.
18:24 Видѣвъ же его Иисусъ при­­скорбна быв­ша, рече: како не удобь имущiи богат­ст­во въ цар­ст­вiе Божiе внидутъ:   Иисус, видя, что он опечалился, сказал: как трудно имеющим богатство войти в Царствие Божие!
18:25 удобѣе бо есть велбуду сквоз­ѣ иглинѣ ушы про­ити, неже богату въ цар­ст­вiе Божiе внити.   ибо удобнее верблюду пройти сквозь игольные уши, нежели богатому войти в Царствие Божие.
18:26 Рѣша же слышав­шiи: то кто можетъ спасенъ быти?   Слышавшие сие сказали: кто же может спастись?
18:27 Онъ же рече: невоз­можная у человѣкъ воз­можна суть у Бога.   Но Он сказал: невозможное человекам возможно Богу.

Евангелие от Матфя
(глава 25 стихи 1 — 13)

Церковнославянский   Синодальный
25:1 Тогда уподобися цар­ст­вiе небесное десятимъ дѣвамъ, яже прiяша свѣтилники своя и изыдоша въ срѣтенiе жениху:   Тогда подобно будет Царство Небесное десяти девам, которые, взяв светильники свои, вышли навстречу жениху.
25:2 пять же бѣ от­ нихъ мудры и пять юродивы.   Из них пять было мудрых и пять неразумных.
25:3 Юродивыя же, прiемшя свѣтилники своя, не взяша съ собою елеа:   Неразумные, взяв светильники свои, не взяли с собою масла.
25:4 мудрыя же прiяша елей въ сосудѣхъ со свѣтилники сво­ими:   Мудрые же, вместе со светильниками своими, взяли масла в сосудах своих.
25:5 коснящу же жениху, воз­дремашася вся и спаху.   И как жених замедлил, то задремали все и уснули.
25:6 Полунощи же вопль бысть: се, женихъ грядетъ, исходите въ срѣтенiе его.   Но в полночь раздался крик: вот, жених идет, выходите навстречу ему.
25:7 Тогда восташа вся дѣвы тыя и украсиша свѣтилники своя.   Тогда встали все девы те и поправили светильники свои.
25:8 Юродивыя же мудрымъ рѣша: дадите намъ от­ елеа ва­шего, яко свѣтилницы наши угасаютъ.   Неразумные же сказали мудрым: дайте нам вашего масла, потому что светильники наши гаснут.
25:9 Отвѣщаша же мудрыя, глаголюща: еда како не достанетъ намъ и вамъ: идите же паче къ продаю́щымъ и купите себѣ.   А мудрые отвечали: чтобы не случилось недостатка и у нас и у вас, пойдите лучше к продающим и купите себе.
25:10 Идущымъ же имъ купити, прiиде женихъ: и готовыя внидоша съ нимъ на браки, и затворены быша двери.   Когда же пошли они покупать, пришел жених, и готовые вошли с ним на брачный пир, и двери затворились;
25:11 Послѣди же прiидоша и прочыя дѣвы, глаголющя: господи, господи, от­верзи намъ.   после приходят и прочие девы, и говорят: Господи! Господи! отвори нам.
25:12 Онъ же от­вѣщавъ рече имъ: аминь глаголю вамъ, не вѣмъ васъ.   Он же сказал им в ответ: истинно говорю вам: не знаю вас.
25:13 Бдите убо, яко не вѣсте дне ни часа, въ оньже Сынъ человѣческiй прiидетъ.   Итак, бодрствуйте, потому что не знаете ни дня, ни часа, в который приидет Сын Человеческий.

Проповеди в 2019 году »