18 сентября 2016 года — Святые пророк Захарий и праведная Елисавета.

18 сентября 2016 года.
Неделя 13-я по Пятидесятнице.

Святые пророк Захарий и праведная Елисавета,
родители святого Иоанна Предтечи.

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Прор. Захария и прав. ЕлисаветаПрор. Захария и прав. Елисавета

18 сентября 2016 года за божественной Литургией читалось:
   — Евангелие от Матфея (глава 21, стихи 33 — 42);
   — Евангелие от Матфея (глава 23, стихи 29 — 39).

— Первое послание к Коринфянам святого апостола Павла (глава 16, стихи 13 — 24);
   — Послание к Евреям святого апостола Павла (глава 6, стихи 13 — 20).

Ина служба пророка Захарии и праведной Елисаветы. Тропарь, глас 218 сентября 2016 года. Неделя 13-я по Пятидесятнице. Святой пророк Захария и святая праведная Елисавета, родители святого Иоанна Предтечи. Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева в Свято-Никольском храме (село Макарово, г.о. Черноголовка).
Праведных Твоих Захарии и Елисавети, Господи, память празднующе, теми молим Тя: спаси душы наша.
Тропарь пророка Захарии, глас 4
Священства одеждею обложен, премудре, по закону Божию всесожжения приятна священнолепно приносил еси, Захарие, и был еси светильник и зритель тайных, знамения в тебе благодати нося явственно, всемудре, и, мечем убиен быв в храме Божии, Христов пророче, с Предтечею моли спастися душам нашим.
Тропарь пророка Захарии и праведной Елисаветы, глас 2
Кондак пророка Захарии, глас 3
Пророк днесь и священник Вышняго, Захария предложи, Предтечев родитель, трапезу своея памяти, верныя питая, питие бо правды всем растворив, сего ради скончавается, яко божественный таинник Божия благодати.
Кондак праведной Елисаветы, глас 4
Яко луна полна, Свет Правды от Мысленнаго Солнца Мессии прияла еси, и во всех заповедех Господних с Захарием ходила еси, Боговозлюбленная Елисавето. Достойными убо Тя песньми ублажающе, Всещедраго Света, просвещающаго всех, Господа величаем.
Молитва первая пророку Захарии и праведной Елисавете
Боже святый и во святых почиваяй, трисвятым гласом на небеси от ангел воспеваемый, на земли от человек во святых Своих хвалимый, давый Святым Твоим Духом коемуждо благодать по мере дарования Христова, и тою поставивый Церкви Твоей Святей овы апостолы, овы пророки, овы же благовестники, овы пастыри и учители, ихже словом проповеди, Тебе Самому действующему вся во всех, мнози совершишася святии в коемждо роде и роде, различными благодетельми благоугодившии Тебе, и к Тебе, нам образ добрых подвигов своих оставивше, в радости прешедший, готови, в немже сами искушени быша, и нам напаствуемым помогати. Сих святых всех и святого пророка Захарию и праведную Елисавету воспоминая и их богоугодное похваляя житие, Тебе Самаго, в них действовавшаго, восхваляю, и онех благотворения Твоя дарования быти веруя, прилежно молю Тя, Святе святых, даждь ми грешному последовати их учению, житию, любви, вере, долготерпению, и их молитвенною помощию, паче же Твоею вседействующею благодатию, небесныя с ними сподобитися славы, хваляще Пресвятое имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа во веки. Аминь.

Проповеди в 2016 году »