7 августа 2016 г. — Успение прав. Анны, матери Пресвятой Богородицы

7 августа 2016 года. Неделя 7-я по Пятидесятнице.
Успение праведной Анны, матери Пресвятой Богородицы.

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева о законах и правилах духовной жизни.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Успение прав. Анны, матери Пресвятой БогородицыУспение прав. Анны, матери Пресвятой Богородицы

7 августа 2016 года за божественной Литургией читалось:
   — Евангелие от Матфея (глава 9, стихи 27 — 35);
   — Евангелие от Луки (глава 8, стихи 16 — 21).

— Послание к Римлянам святого апостола Павла (глава 15, стихи 1 — 7).
   — Послание к Галатам святого апостола Павла (глава 4, стихи 22 — 31).

Праведная Анна, мать Пресвятой БогородицыТропарь праведной Анны, глас 4
Жизнь рождшую во чреве носила еси, Чистую Богоматерь, богомудрая Анно. Темже к приятию Небесному, идеже веселящихся жилище, в славе радующися, ныне преставилася еси, чтущим тя любовию прегрешений просящи очищение, присноблаженная.
Кондак праведной Анны, глас 2
Прародителей Христовых память празднуем, тех верно просяще помощи, избавитися всем от всякия скорби, зовущим: Бог наш с нами, сих прославлей, якоже благоволи.
Молитва святым праведным Иоакиму и Анне
О приснославнии Христовы праведницы, святии Богоотцы Иоакиме и Анно, предстоящии небесному Престолу Великаго Царя и велие дерзновение к Нему имущии, яко от Преблагословенныя Дщери вашея, Пречистыя Богородицы и Приснодевы Марии, воплотитися изволившему, к вам, яко многомощным предстателем и усердным о нас молитвенникам, прибегаем мы, грешнии и недостойнии. Молите благость Его, яко да отвратит от нас гнев Свой, по делом нашим праведно на ны движимый, и да безчисленныя прегрешения наша презрев, обратит нас на путь покаяния и на стезе заповедей Своих да утвердит нас. Таже молитвами вашими в мире живот наш сохраните и во всех благих благое поспешение испросите, вся яже к животу и благочестию потребная нам от Бога дарующе, от всяких напастей и бед и напрасныя смерти предстательством вашим нас избавляюще, и от всех враг видимых и невидимых защищающе, яко да тихое и безмолвное житие поживем во всяком благочестии и чистоте, и тако в мире временное сие житие прешедше, в вечный достигнем покой, идеже вашим святым умолением да сподобимся Небеснаго Царствия Христа Бога нашего, Емуже со Отцем и Пресвятым Духом подобает всякая слава, честь и поклонение во веки веков. Аминь.

Проповеди в 2016 году »