31 января 2016 года — Неделя 35-я по Пятидесятнице.

31 января 2016 года. Неделя 35-я по Пятидесятнице.
Свтт. Афанасия и Кирилла, архиепископов Александрийских.

Прпп. схимонаха Кирилла и схимонахини Марии, родителей прп. Сергия Радонежского.

Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Неделя 35-я по ПятидесятницеНеделя 35-я по Пятидесятнице

За Божественной Литургией 31 января 2016 года читали:

— Евангелие от Луки (глава 18, стихи 18 — 27),
— Послание к Колоссянам святого апостола Павла (глава 3, стихи 12 — 16);
— Евангелие от Матфея (глава 5, стихи 14 — 19),
— Послание к Евреям святого апостола Павла (глава 13, стихи 7 — 16).

Святитель Афанасий Великий, архиепископ Александрийский

Афанасий ВеликийТропарь святителя Афанасия Великого, глас 3
Столп был еси православия, Божественными догматы подтверждая Церковь, священноначальниче Афанасие: Отцу бо Сына Единосущна проповедав, посрамил еси Ария. Отче преподобне, Христа Бога моли даровати нам велию милость.
Кондак святителя Афанасия Александрийского, глас 2
Православия насадив учения, злославия терпение изсекл еси, умножив семя веры одождением Духа, преподобне, темже тя поем, Афанасие.
Кондак святителя Афанасия Великого, глас 2
Православия насадив учения, злославия терния изсекл еси, умножив семя веры одождением Духа, преподобне, темже тя поем, Афанасие.
Молитва святителю Афанасию Великому
О всехвальный и преславный святителю Афанасие Великий, за веру Православную ты был еси в долзех трудех, мнозех подвизех, в пятикратных изгнаниих и бегствех, претерпел еси многи клеветы и оболгания, многажды за ню хотеша врази твои убити тя, и токмо Сам Бог чудесно сохрани тя от смерти. И все сие ты претерпел еси от нечестивых еретиков — ариан, с ними же и боролся еси, и ихже, в пучине словес погрузив, терпением твоим препобедил еси, и, зловерие их от Церкве отгнав и православное учение насадив, умножил еси семя веры Христовой. Воистинну ты еси храбрый воин Христов, яко воин бо, до конца дний твоих славно боролся еси за правую веру со еретики. Воистинну ты еси столп веры Православныя, ибо никакоже поколебася вера твоя Православная от сих гонений еретических, но паче утвердися и укрепися, и не токмо у тя и у паствы твоей, но и во всей Церкви Христовей. К тебе молимся, угодниче Божий, испроси у Христа Бога нашего и нам имети веру непоколебиму и не уклонитися от праваго пути ея, но до конца дний своих пребыти на нем, не боящеся ни лести, ни прещения, ни даже гонения, и унаследовати Царство Небесное во славе Бога Отца и Сына и Святаго Духа, идеже ты и вси святии пребывают. Аминь.

Житие Святителя Афанасия Великого, Александрийского можно прочитать:
Святитель Афанасий Великий, Александрийский на days.pravoslavie.ru
Святитель Афанасий, архиепископ Александрийский на days.pravoslavie.ru
Святитель Афанасий Великий, Александрийский, архиепископ на azbyka.ru/days/

Святитель Кирилл, архиепископ Александрийский

Кирилл АлександрийскийТропарь святителя Кирилла Александрийского, глас 8
Православия наставниче, благочестия учителю и чистоты, вселенныя светильниче, архиереов богодухновенное удобрение, Кирилле премудре, ученьми твоими вся просветил еси, цевнице духовная, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак святителя Кирилла Александрийского, глас 6
Бездну нам учений богословия источил еси яве от источник Спасовых, ереси погружающую, блаженне Кирилле, и стадо невредимо от треволнений спасающую, странам бо всем наставник, преподобне, яко Божественная являя.

Житие Святителя Кирилла, архиепископа Александрийского, можно прочитать:
Святитель Кирилл Александрийский на days.pravoslavie.ru
Святитель Кирилл, архиепископ Александрийский на days.pravoslavie.ru
Святитель Кирилл Александрийский, архиепископ на azbyka.ru/days/

Святители Афанасий и КириллСвятителям Афанасию и Кириллу, архиепископам Александрийским, установлено совместное празднование в знак глубокой благодарности Святой Церкви за многолетние неустанные труды в утверждении догматов Православной веры и ревностной защиты их от еретических учений.

Тропарь святителей Афанасия и Кирилла Александрийских, глас 4
Боже отец наших, творяй присно с нами по Твоей кротости, не отстави милость Твою от нас, но молитвами их в мире управи живот наш.
Кондак святителей Афанасия и Кирилла Александрийских, глас 4
Священноначальницы величайшии благочестия и доблии поборницы Церкве Христовы, вся соблюдите, поющия: спаси, Щедре, верою чтущия Тя.
Ин тропарь святителей Афанасия и Кирилла, архиепископов Александрийских, глас 3
Делы возсиявше православия, все погасившие злославие, победителие, победоносцы бысте, благочестием вся обогативше, Церковь вельми украсивше, достойно обретосте Христа Бога, дарующаго нам велию милость.
Молитва святителям Афанасию и Кириллу Александрийским
О всесвятии отцы Афанасие и Кирилле, теплии наши заступницы, ересей потребители, благочестия защитители, недужным врачеве, в бедах помощницы и всем притекающым к вам теплии предстатели, помозите нам, грешным, в сем житии, и умолите Господа Бога даровати нам грехов оставление и Царствия Небеснаго наследие, да всегда прославляем Отца и Сына и Святаго Духа, и ваше милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Проповеди в 2016 году »