11 декабря 2016 года — Сщмч. митрополит Серафим (Чичагов)

11 декабря 2016 года. Рождественский пост.
Неделя 25-я по Пятидесятнице.

Священномученик Серафим (Чичагов), митрополит Ленинградский и Гдовский.
Проповедь протоиерея Вячеслава Перевезенцева.
Храм Святителя и Чудотворца Николая (село Макарово). Священномученик Серафим (Чичагов)Священномученик Серафим (Чичагов)

Митрополит Ленинградский и Гдовский Серафим (Чичагов) Серафим (Чичагов), митрополит Ленинградский Архимандрит Серафим (Чичагов) Леонид Чичагов, российский офицер артиллерии,

Житие сщмч. Серафима (Чичагова) можно прочитать на:
  — www.pravmir.ru
  — www.azbyka.ru/days/
  — days.pravoslavie.ru/Life/
  — ru.wikipedia.org/wiki/

Фотография владыки Серафима из уголовного дела, 1937 год

Тропарь священномученику митрополиту Серафиму (Чичагову), глас 5
Воинство Царя Небеснаго паче земнаго возлюбив, служитель пламенный Святыя Троицы явился еси. Наставления Кронштадтскаго пастыря в сердце своем слагая, данная ти от Бога многообразная дарования к пользе народа Божия преумножил еси. Учитель благочестия и поборник единства Церковнаго быв, пострадати даже до крове сподобился еси. Священномучениче Серафиме, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак священномученику митрополиту Серафиму (Чичагову), глас 6
Саровскому чудотворцу тезоименит быв, теплую любовь к нему имел еси, писаньми своими подвиги и чудеса того миру возвестив, верныя к его прославлению подвигл еси и благодарственнаго посещения самаго Преподобнаго сподобился еси. С нимже ныне, священномучениче Серафиме, в Небесных чертозех водворяяся, моли Христа Бога серафимския радости нам причастником быти.

Величание священномученику митрополиту Серафиму (Чичагову)
Величаем тя, священномучениче Серафиме, и чтим святую память твою, ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.

Священномученик митрополит Серафим (Чичагов)

Молитва священномученику Серафиму (Чичагову), митрополиту Петроградскому
О, великий и пречудный угодниче Христов, священномучениче Серафиме! Приими ныне нашу смиренную песнь благодарения и умоли Вседержителя Бога в Нераздельней Троице прославляемаго низпослати нам мир и благоденствие, да сохранится от разорения держава наша. Любовию и мудростию твоею люди российстии к единению соборному приведи и от ересей и расколов огради. Силою ходатайства твоего терпение в скорбех и болезнех нам низпосли. О, всехвальный святителю Христов! Испроси у Всемилостиваго Бога подати нам прежде конца покаяние, да сподобимся с тобою зрети лица Его доброту неизреченную, воспевающе Отца и Сына и Святаго Духа во веки. Аминь.

Проповеди в 2016 году »